Game of Thrones - Rozdíly mezi knihou a seriálem

26. dubna 2014 v 22:12 | Dylan Radioactive |  Seriály
Vsadím boty na to, že jste určitě již všichni slyšeli o televizním fenoménu, který vysílá stanice HBO a který nese název Game of Thrones. Česky přeloženo jako Hra o trůny. Drsný, chladný příběh ze středověkého Západozemí, kde teplá a radostná léta trvají několik let a temné a kruté zimy se mohou protáhnout na celý lidský život. Příběh plný dvořanských intrik, válek a zrady. Příběh ze světa, kde se hraje hra s pravidly ostrými jako břitva. Příběh, kde lordi hrají hru o trůny, ve které buď vyhrajou nebo zemřou. Myslím si, že o seriálu jste určitě slyšeli všichni, ale možná že ne všichni vědí o tom, že seriál vychází ze sedmidílného knižního cyklu, který se jmenuje A Song of Ice and Fire, tedy Píseň ledu a ohně, který napsal americký spisovatel George R. R. Martin a skládá se z již zatím pěti vydaných dílů, přičemž dva ještě čekají na vydání. Konkrétně se jedná o knihy Hra o trůny/ Game of Thrones, ( podle které je pojmenován i seriál ), Střet králů/ A Clash of Kings, Bouře mečů/ A Storm of Swords, Hostina pro vrány/ A Feast for Crows a Tanec s draky/ A Dance with Dragons. Další díl v pořadí má být pojmenován The Winds of Winter, což by se dalo volně přeložit jako Vichry zimy a sedmý a poslední díl, který má uzavřít celou ságu a při kterém bude dopěta píseň ledu a ohně bude, s nejvyšší pravděpoboností, pojmenován A Dream of Spring neboli Sen o jaru.


( Daenerys 'Dany' Targaryen )
Moje cesta ke Game of Thrones by se dala označit jako trnitá. Nešlo si nevšimnout, že na internetu všichni tenhle seriál opěvují a že dokonce kolují o řeči o tom, že se jedná o nejlepší seriál vůbec, který kdy byl v televizi vysílán. To by nadchlo snad každého a proto jsem se do GoT pustil s opravdu velkými nároky a očekáváními. A o to větší bylo mé rozčarování z první epizody. Říkal jsem si: ,Tohle že má být ten strašně slavnej a úžasnej seriál, kterej všichni milují?' I přesto, že mě první epizoda nudila a po jejím dokoukání jsem byl vcelku otrávenej a znuděnej, tak jsem se pustil do druhé a třetí epizody, kterou už jsem ani nedokázal dokoukat. Na seriál jsem teda zanevřel a začal jsem se o něj trochu více zajímat až po tom, co mi mou zeď na facebooku začaly spamovat zprávy typu: ,,Game of Thrones: Season 4 is coming in april." a podobné. A silně na mě zapůsobil efekt stáda a já jsem prostě cítil potřebu se také účastnit toho fanouškovského šílenství. A že GoT fandom se za těch pár let, co je seriál vysílán, ohromně rozrostl. Tentokrát jsem se ale rozhodl, že dám šanci spíše knize nežli seriálu. A dobře jsem udělal! Kniha mě prostě chytla od první stránky a nepustila mě dokud jsem nepřečetl i stranu poslední. Dnes se v této ne zrovna klasické recenzi zaměřím na to, v čem je kniha lepší ale také, kde pokulhává oproti seriálu. A také bych se rád zaměřil na ty největší rozdíly mezi oběma verzemi.

( Zeď )
Kde kniha boduje? Hned na začátek uvedu, že dle mého osobního názoru je kniha o hodně lepší než seriál. Ale tak to bývá téměř vždy a stává se hodně zřídka, že by film předčil svou knižní předlohu. Knižní Hra o trůny je totiž nabušená detaily a perfektními popisy. Seriál je pouze zredukovaný na ty důležité části a na detaily moc času nezbylo. Kniha má oproti serálu navíc tu výhodu, že se dokážete skvěle vžít do postavy, jejíž kapitolu právě čtete. Kniha totiž není psaná v klasických kapitolách, ale je rozdělena dle postav a psána v er formě. Ty jsou zde opravdu různorodé a na současnou situaci mají všechny jiný názor a zaujímají k ní jiný postoj. A my jako čtenáři máme tu jedinečnou šanci nahlédnout do mysli každé z postav a dle jejich poznatků a názorů si sestavit v hlavě vlastní nezaujatý názor. Což si myslím, že je největší plus knižní ságy. Postav je zde vskutku hojně.. některá má zajímavější dějovou linku, ta druhá teprve čeká na rozjezd. Těšit se můžete třeba na lorda z rodu Starků, Eddarda, kterého si můžete pamatovat jako Boromira z LOTRa; ze své domoviny vyhnanou a divošskému kočovnému klanu zaprodanou princeznu Daenerys z rodu Targaryenů; bastarda Eddarda Starka Jona, který se rozhodl chránit říši před hrozbou divošských klanů ze severu, nebo na trpaslíka z mocného rodu Lannisterů, který srší vtipem a sarkasem, Tyriona. Postavy jsou zde skutečným tahounem celého příběhu. Neříkám sice, že v seriálu se do postav vžít nedokáže, ale rozhodně ne tak dobře jako v knize. A každý si rozhodně najdete svého oblíbence. Za mě je to prohnaná královna Cersei a vyhnaná a zaprodaná princezna Daenerys. Dalším plusem knihy je to, že má mnohem větší fantasy nádech. Hra o trůny by se spíše dala charakterizovat jako alternativní středověk s opravdu lehkým dotekem fantasy, který je ale mnohem silnější v knize než v seriálu. Máme zde vysvětlenou třeba i takovou podstatu čarostromů, povídání o Dětech lesa a i větší důraz je zde na staré, nové bohy, což mi jako fantasy fanouškovi bylo velice sympatické. Většina fantasy prvků se nacházela právě v popisech. A někdy se mi i zdálo, že autoři seriálu spoléhají na to, že diváci četli i knižní předlohu, protože kdybych jí nečetl, tak mi mnohdy přijde chování některých postav nelogické a ztrácel bych se v ději.

( Eddard 'Ned' Stark )
Kde naopak boduje seriál? Seriál je ochuzený o spoustu detailů, popisů a dalších věcí, ale zase je nahrazuje scénami, ve kterých účinkují i vedlejší postavy, které v knize nedostaly prostor. Takový rozhovor mezi Malíčkem a Varysem o Varysově čárce je k nezaplacení. Nebo třeba i překvapivá scéna mezi Renlym a květinovým rytířem. V knize se dostanete pod kůži postavám hlavním. To i v seriálu, i když ne tak hluboce, ale v seriálu se aspoň dostanete trochu pod kůži i postavám vedlejším. Díky těmto scénám někdy i pochopíte různé chování postav vedlejších v knize a hezky vám to do sebe všechno zapadne. A co se těch rozdílů týče. Na začátku knihy je Daenerys pouhých třináct let a na konci čtrnáct. V seriálu bych jí tipoval lehce přes dvacet. Některé postavy mají přidané v různých situacích nové repliky a nebo se situace odehrává na jiném místě. ( rozhovor Roberta Baratheona a Neda Starka o Daenerys; rituál, při kterém musí Daenerys sníst koní srdce; první sex mezi khalem Drogem a khaleesi Daenerys ). Jinak ale seriál beru tedy spíše jako takový příjemný bonus ke knihám, díky kterému se naprosto vžijete do světa, který nám Martin naservíroval na téměř devítiset stránkách.

Game of Thrones je rozhodně vyjímečná kniha. Drsný středověký příběh s těžkou politickou situací a s lehkým nadechem fantasy, který vás lehce vtáhne do sebe. Kniha je lepší než seriál, ale pár mouchám se nevyhnula. Vzájemně se ale skvěle doplňují a čas, který strávíte nad knihou a těch deset hodin, které vám ukradne seriál rozhodně stojí za to. A konec GoT slibuje to, že Střet králů bude opravdou pochotkou. Ale ne každému může tento příběh sednout a proto do něj nechoďte s velkými očekáváními, aby jste nebyli rozčarovaní a zklamaní. Co by pro dalšího mohlo být šokující je navíc i velká spousta brutality a sexu, jak už je u HBO zvykem z jiných seriálů. Brutalita, zvrácenosti, sex, incest a podobné chuťovky se ale nachází i v knihách. Ale rozhodně ne v takovém množství jako v seriálu, kde se mi někdy i všechno tohle zdálo trošku bezúčelné a jen tak pro ,,parádu".

kniha: 9,5/10

seriál: 8/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Adelaine | Web | 26. dubna 2014 v 22:59 | Reagovat

To je pochopitelné, že kniha bude detailnější a mnohdy lepší, než seriál. Já vím, že mě první díl taky nenadchl úplně, ale chtěla jsem se dívat dál, a tehdy jsem asi do dvou do rána koukala na první řadu, co jsme měli nahranou v televizi. Je to velkolepej seriál a je tak dobrej asi proto, že je to podle mě první televizní fantasy seriál, co má boží herce, postavy, prostě je propracovaný. Kdyby bylo méně peněz, tím pádem horší herci atd., dle mého by to nebylo tak dobré.
Řeči o tom, že je to nejlepší seriál... Rozhodně je to jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděla. ALE upřímně, po posledním dílu pro mě GOT z první příčky prostě vyšoupl Arrow. GOT je skvělý, ale pro mě osobně teď vede Arrow, ten má prostě všechno. Oba jsou to moc dobré seriály.

Jinak knihy jsem ještě nečetla, ale čtyři mám doma od strejdy, jen se mi do toho nějak nechce. Tak uvidím.

2 Adelaine | Web | 26. dubna 2014 v 23:00 | Reagovat

[1]: Abych to upřesnila, napsala jsem to tak zmateně, po posledním dílu Arrowa, který byl prostě parádní. Co se týče dílů GOT, některé jsou takové slabší, některé jsou zase epické. Já vím spoilery z knih - nejsem ten typ člověka, co je pos*anej z každého spoileru - a tak to asi tolik neprožívám, kdybych je nevěděla, asi mám GOT radši a taky to tak emotivně prožívám, ale nijak toho nelituju ani. :)

3 Pražský poděs | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 15:13 | Reagovat

Och můj bože...začínám vážně přemýšlet nad tím, že si asi ty knihy přečtu. Jenže k čemu mi to ted' bude, když už to znám ze seriálu a když si budu chcít něco obrazově vytvořit, tak si hned představím, jak to vypadá/je v tom seriálu... Nevím, uvidím.

4 MaddyHarry | Web | 27. dubna 2014 v 22:09 | Reagovat

Super článek. Já jsem velký fanoušek Her o trůny. Samozřejmě jak seriálu tak také knih, které jsem začal nedávno číst.

Ten seriál je kvalitně udělaný na to, že je právě udělaný podle knižní předlohy. Je dobře, že na tom seriálu pracuje samotný autor knih M.G.R.R. Je to poznat, že ví co vynechat a co naopak zdůraznit.

5 Narween Black | Web | 28. dubna 2014 v 20:43 | Reagovat

Ach... mala by som si tie knihy prečítať, ale to by najprv musel byť v škole pokoj. No o dva mesiace sú prázdniny, jupííí. Seriál nechcem sledovať preto, že som zatiaľ nečítala knihy. :)
(Podľa profilu máš dnes narodeniny, je to pravda alebo je 28.4 len tak náhodne zvolený dátum ? V každom prípade prajem všetko najlepšie, či už k skutočným alebo náhodne zvoleným narodeninám)

6 Raja Luthriela | Web | 29. dubna 2014 v 21:51 | Reagovat

U tohoto seriálu jsem viděla jen pět dílů. Zjistila jsem, že se na něj nemůžu koukat, protože ve mě vzbuzuje agresi vůči svému okolí.

7 Slečna bez tváře | Web | 30. dubna 2014 v 17:54 | Reagovat

Zrovna dneska jsem si stáhla dva díly a budu večer koukat. Všichni jsou z toho hrozně nadšený a říkají, že to je hodně dobrý seriál (takže ta knížka nejspíš musí být super boží)

8 the lizz. | Web | 1. května 2014 v 10:38 | Reagovat

no, viděla jsem první díl a ne, nebavilo mě to.
každej o tom básní ale.. nějak se k tomu nemůžu dostat no:D
a proto mě ani knížky nelíbí :/ :D

9 missneverfree | E-mail | Web | 1. května 2014 v 19:08 | Reagovat

Zajímavé, normálně mám raději knihy, než zfilmovanou verzi, ale ke GoT jsem se dostala přes seriál, který mě chytl víc, i přesto, že knihy jsou velmi dobré. Asi to bude dynamikou seriálu.
Každopádně neznám propracovanější dílo. Autor prostě dokázal myslet na všechno, obsáhl snad všechny sféry lidského bytí. :-)

10 ×Ani× | Web | 2. května 2014 v 15:25 | Reagovat

ja mam rada GoT a knihy tiez zboznujem...mne ten serial pride este celkom dobre spracovany sice ste ochudobneny o tie detialy a pocity tych postav ale je to serial a jedna kniha ma 800 stran, s tym sa musi pocitat :)

11 bad-profile | 28. května 2014 v 18:13 | Reagovat

Kniha je úžasná Čtu třetí díl a doufám, že George vydá šestý už o Vánocích.
K sérii jsem se dostala přes bratra jakožto fantasy žrouta, co čte knihy prakticky jen anglicky. Hned mě to chytlo a od té doby si každý den tahám do školy cihlu každý týden až dva s jiným názvem.
Seriál jsem ještě nezačala sledovat, kvůli té hromadě sexu, násilí, incestu atakdále atakdále. Je mi 13, tak se nediv. Ale plánuji to. Chci vidět, jak Joffrey umírá :3

12 stuprum | Web | 3. června 2014 v 18:29 | Reagovat

Všichni na něj koukají, je to fenomén! Šel jsem kolem čajovny dneska a z oken slyším hulákat: Daenerys, Smraďoch. Hned víte, která bije. :)

13 gameofthrones-fan | 17. července 2014 v 18:53 | Reagovat

Miluju tenhle seriál a mám blog některých tutoriálech na broše, šperky, koruny a další věci ;)

14 all-is-magic | E-mail | Web | 29. srpna 2014 v 17:14 | Reagovat

Já jsem si přečetla všechny dostupné knihy (takže až do pátého dílu a netrpělivě čekám na další) a seriál beru jenom jako takovou třešničku na dortu, jako takové opakování, co se kdy stalo. Kniha mě naprosto dostala svými detaily, kdy tam popisuje, jak třeba fungují různá náboženství a jakou spojitost má současnost s dávnou historií.

15 Jan Duha | Web | 21. září 2014 v 18:10 | Reagovat

ahoj, nominoval jsem Tě na Libster Tag :) Sice je to off topic, ale budu rád, když do toho pudeš :) Komentář zmizí za 3...2...1...

16 StuarzEveby | E-mail | 8. září 2017 v 13:36 | Reagovat

viagra 10 mg effectiveness board index
http://100mg.viagra-withoutadoctor.net - viagra no prescription
  viagra pills cheap profile
<a href="http://100mg.viagra-withoutadoctor.net">viagra without a doctor prescription
</a> - viagra replies
viagra spam filter ciallis cia11is

17 ScoztCor | E-mail | 3. listopadu 2017 v 15:28 | Reagovat

cialis tablets
http://cialiswalmart.biz - cialis over counter at walmart
  cialis,uk
<a href="http://cialiswalmart.biz">cialis over the counter at walmart
</a> - cialis cialis cheapest uk
cialis cost with insurance tag search

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.