To že člověk jí maso neznamená, že chce vidět zvíře.

15. března 2014 v 12:22 | Peter Cross |  Veganství
Nedávno dávali na Nově Cinemě sci-fi film Ostrov. Většinou se na televizi nedívám ale tentokrát jsem udělal výjimku, jelikož mě už z věčného civění do monitoru bolely oči a potřeboval jsem si od toho internetu taky trochu odpočinout a jelikož už bylo po něco po půl deváté a knížka by mě v tu chvíli asi uspala, tak jsem se rozhodl, že si pustím telku, ve které zrovna dávali film Ostrov. Jestli jste jej ještě neviděli, tak rozhodně doporučuju. Není to jen tak bezduchý film. Je to film s myšlenkou a předkládá nám otázku co dělá člověka člověkem. Taktéž v tomto filmu zazněla velmi zajímavá hláška, kterou jsem upravenou použil jako název článku: ,,To že člověk jí maso neznamená, že chce vidět krávu." Takhle zněla originální věta, aspoň teda v českém dabingu. Ten film jsem viděl už asi pětkrát, ale od té doby co jsem se rozhodl, že se začnu stravovat vegansky to bylo poprvé a já jsem na tuhle hlášku měl úplně jiný úhel pohledu a vnímal jsem ji naprosto jinak. Samozřejmě, že ta hláška souvisela i s dějem filmu, který se točí kolem klonování a ukazoval nám, jak by asi tak mohl vypadat ,,příjemný a hezký velkochov". Ale celý ten film jenom ukazuje, že ať se k lidem/ klonům/ zvířatům chováme za jejich života jakkoliv, jejich následná smrt je nehumánní. Stejně jako následné využívání jejich mrtvol k našemu dobru. A proto by jsem dneska chtěl sepsat článek o veganství obecně. Jestli jste masožravci, kteří tyhle ,,veganský kecy" nemají rádi, tak proboha hlavně nečtěte dál, i když takovým lidem bych tenhle článek doporučoval nejvíce. Jestli se aspoň trochu o tuhle stravu a celkově životní filozofii zajímáte a uvažujete nad změnou životního stylu, který vyžaduje co nejméně zvířecího utrpení, tak směle čtěte dál. Veganům a vegetariánům ale asi nic nového nepřinese. Možná jenom oprášení důvodů, proč se pro takovou změnu rozhodli. A opakování je matkou moudrosti.


Všichni určitě víme co veganství je a nebo o tom máme aspoň jisté ponětí. V dnešní době je to velice rozšířený a moderní pojem ale někteří si ho stále můžou plést s vegetariánstvím. Zdůrazňuji tedy hned na začátek, že vegan je člověk, který odmítá jakékoliv živočišné výrobky, nesouhlasí s testováním na zvířatech a nepodporuje zabíjení zvířat z oděvních důvodů. To snad ale všichni víme, jelikož vegan je dnes opravdu rozšířené slovo. Staří lidé si jej pořád mohou plést se slovem vegetarián, protože tam pořád zůstává ten hlavní bod, kterým je nejezení masa. Vegani tedy nejí maso, želatinu, mléko, vejce a med. Vegetariánství většina lidí chápe a už se jej naučila přijímat, ale spousta pořád nedokáže nalézt pochopení pro vegany, jelikož si myslí, že v mlékařském a vaječném průmyslu není utrpení a mnozí vegany pokládají za hippie podivíny, kteří jedí listy a hulí trávu.

Včera jsem vedl s kamarádkou takový krátký rozhovor na téma veganství. Prostě jsme seděli na lavičce, popíjeli jsme ( Dobrou Vodu ;) a konverzace tak trochu vázla, tak jsem se jí zeptal jaký je její názor na vegetariány a vegetariánství obecně. Její odpovědí bylo to, že jí to přijde jako, že lidé projevují svůj nesouhlas se zabíjením zvířat tím, že změní svůj životní styl, ale že to prej není moc dobře, protože tím člověk přijde o všechny vitamíny a živiny z masa. Samozřejmě, odpověď a argument, který používá většina masožravců, kteří žijí jenom s tím co jim rodiče a média o živočišných výrobcích pověděli a nemají potřebu hledat si informace na internetu. Potom co jsem se jí ale zeptal na veganství, tak se rozohnila a odpověděla mi, že jí to přijde jako naprostá blbost a že vegani si jenom honí ego a že nechápe co si tím chtějí dokázat. Když jsem jí řekl, že vegani se snaží vytvořit svět bez krutosti, tak ihned zvýšila hlas a argumentovala, že v tom žádná krutost není. Že mléko pijeme přeci už několik tisíc let a že je to naprosto přirozené. Když jsem jí potom pověděl, jak to ve skutečnosti je, jak krávy musí trpět, kolik hnusů to mléko obsahuje, tak se na mě naštvaně podívala a řekla mi: ,,To, že ty teďkom takhle nejíš, neznamená že to musíš hnusit všem kolem sebe." Na to jsem teda reagoval, že jí to nehnusím, že jenom uvádím věci na pravou míru. Musím teda říct, že to bylo poprvé, co jsem s člověkem vedl konverzaci na tohle téma a tady se nádherně ukázalo, jak jsou lidé ovlivněni tím, co je jim napovídáno. Žijou v matrixu a bojí se přiznat si pravdu. Radši si vezmou modrou pilulku aby zapomněli, než aby si vzali červenou a všechno jim utkvělo v paměti. Já chápu, že je těžké přiznat si, že za vašimi milovanými cereálimi s mlíkem po ránu, je tolik krutosti. Věřte mi.. sám jsem si tím prošel a vzdát se mých čokokuliček s mlíkem, které jsem měl jako snídani po několik let pro mě bylo velice složitým. Mé tělo si prostě na tuhle snídani navyklo tak strašně moc, že když jsem se dříve pokoušel sníst něco jiného, tak se mi dělalo špatně. Přiznat si pravdu je asi jedna z nejtěžších věcí.
Proč se vůbec lidé stávájí vegany? Někteří kvůli zdravotním problémům, jiní kvůli ekologii. Drtivá většina ale kvůli úctě ke zvířatům a životu. To by mohlo nabízet rovnou otázku, proč ale nekonzumují mléko a vejce.

Mléko

Důvod je prostý. Kvůli mléku musí vždy trpět dvě zvířata. Kráva a její tele. V celém mlékárenském průmyslu je mnohem více utrpení, bolesti a krutosti než v masném průmyslu. Kráva se totiž musí nechat uměle a nedobrovolně oplodnit, což by jsme mohli rovnou označit za znásilnění. Ano, kráva je tedy znásilněna, aby byla břeží a mohla produkovat mléko. Přístroje, které krávu dojí jedou nonstop a je jim jedno, jestli kráva v tu chvíli mléko má a nebo ne. Z toho věčného tahání krávu samozřejmě vemeno příšerně bolí, ale to je všem ukradené. Tím věčným taháním se navíc vemeno poškozuje a do mléka se tak dostávají chuťovky jako hnis a jiné další mňaminy, které odolají i pasterizaci ( od EU je povoleno, že jedna krabice mléka může obsahovat lžičku hnisu ). Poté co kráva porodí tele, tak je jí po pár dnech sebráno ( klidně i po jednom dvou dnech ) a zavřeno v malém kotci, kde je krmeno umělými náhražkami a kde se sotva může pohnout a proběhnout. A víte proč tomu tak je? Pro to, aby jste si mohli ráno zalít svoje müsli mlékem. Opravdu vám to za to utrpení stojí? A to ještě není všechno. Celý proces se totiž opakuje a kráva tak za celý svůj mrzký život zakusí jenom bolest z věčného tahání vemene, bude muset sledovat jak jí odebírají telata a po pár letech skončí na jatkách. Zkuste si tohle představit na lidech. Není to moc hezká představa, že? A tohle utrpení je naprosto zbytečné, v dnešní době máte i v různých vesnických sámoškách různá rostlinná mléka, která jsou o mnoho zdravější a nestojí za nimi žádné utrpení.

Vejce

Myslíte si, že nosnice to mají jednodušší a netrpí? Tak to se ošklivě mýlíte. Celý svůj život totiž stráví v malých klecích, kde jsou všechny natěsněny těsně na sobě a vůbec nespatří sluneční světlo a neroztáhnou křídla. Nikdy v životě nezakusí věci, které jsou jejich druhu tak přirozené. A proč? No přece aby jste si mohli dát vaší oblíbenou vaječnou omeletu. Navíc.. slepice, které jsou natěsnané v tak malých klecích z toho všeho brzo začínají ,,šílet" a začnou se navzájem ohlodávat a podobně. Jelikož nestojí na pevné půdě, ale v malých klecích, tak je jisté, že to na nich zanechá i nehezké fyzické následky. A co se třeba stane s malými kohoutky, kteří nemůžou snášet vajíčka? No, zbaví se jich přece. Nezapadají do rovnice a vaječnému průmyslu by nic nepřinesly. Jsou přítěž. Život nosnic není rozhodně o nic veselejší než život dojnic. A jen tak mimochodem.. Víte co je to vajíčko vlastně zač? Když ženy mají zrovna menstruaci, tak z jejich těla vyjde neoplodněné vajíčko, to všichni víme. To samé se ale děje i slepicím. Také z nich vyjde neoplodněné vajíčko. Ó ano, to vajíčko, ze kterého si děláte omeletu. Přeji vám dobrou chuť, až budete příště jíst slepičí periodu. :)

O medu se tu už radši rozepisovat nebudu, jelikož v jeho pozadí nestojí tak strašně moc krutosti a jsou i vegani, kteří med jedí. Možná o něm napíšu v dalším článku. Navíc tenhle článek už je dlouhý až až a já bych to ke konci všechno rád shrnul. Rozhodně v tomto článku není popsáno úplně všechno, ale to je také důvod, proč je vytvořena nová rubrika veganství. Tohle je jenom jeden z prvních článků, které se tohotu tématu týkají. Příště bych tedy rád sepsal ,,návod" jak být veganem.

Ač se od zvířat v mnohém odlišujeme, tak naše druhy si nejsou tak odlišné. Jak zvířata, tak lidé vyhledávají lásku a straní se bolesti. Jako lidé by jsme měli tomuhle porozumět a snažit se vytvořit svět bez bolesti a utrpení, ale my si radši zakryjeme oči a necháme všechna ta zvířata zbytečně trpět. A to i přesto, že všechny živočišné výrobky se dají nahradit mnohem zdravějšími a někdy i chutnějšími rostlinnými alternativami. Veganství má samozřejmě ten zápor, že je to dneska docela móda a potravinářský průmysl na tom hezky vydělává, takže jako vegani si budete muset trošku připlatit, ale povězte mi.. Radši uškudlíte pár dvacek, za které si koupíte rakovinotvorný buřt a nebo je radši vložíte do crueltyfree potravin? Tohle rozhodnutí je čistě na vás a jestli víte jakým utrpením zvířata procházejí a přesto nad tím zakrýváte oči, tak se s váma nemám o čem bavit. Na konec bych uvedl zajímavý citát: ,,Kdo chce, hledá si cestu. Kdo nechce, hledá výmluvy."


A jaký je váš názor na veganství? Jste sami vegetariány či vegany nebo se aspoň o tuto stravu zajímáte? A pokud jste masožravci, jaký je váš názor na vegany a vegetariány a jaký je váš důvod, proč stále jíte živočišné výrobky? Komentáře netýkající se článku mažu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 bonneris | Web | 15. března 2014 v 12:36 | Reagovat

Moc hezký článek. Přemýšlela jsem už několikrát o tom, jestli by se vegetariáni a vegani jednoho dne spojili a rozhodli se pro nějaký protest, stávku. Tak aby se lidé dozvěděli, jak ta zvířata trpí pro jejich potěšení, aby konečně otevřeli oči...

2 MaddyHarry | Web | 15. března 2014 v 14:42 | Reagovat

Stejně jako bonneris i já přemýšlel v minulosti párkrát o tom stát se vegetariánem. Já tady maso jím. Já názor na vegetariány nemám. Respektuji, že nejedí maso a v životě bych vegetariána či vegana nenutil maso ochutnat.
Ale zato (aspoň jedno plus pro mě) jsem proti kožešinám. Jedna věc je zabít zvíře kvůli masu - bohužel ale už od doby kamenné to tak nějak patří k životu lidí - ale druhá věc je zabít zvíře jen kvůli kůži.

3 Kačka (osobnivesmir.blog.cz) | Web | 15. března 2014 v 15:01 | Reagovat

Vegetariány bych ještě pochopila. Tedy některé. Jedna holka na táboře prohlašovala, že je vegetariánka, protože viděla video, kde zabíjeli a stahovali koně. Přede všemi nejedla maso, ale pak někdo říkal, že jí ho viděl tajně jíst. Tak fakt nevim.
U rodičů v práci je jeden pán. Je mu si 60. Jí jen syrovou zeleninu. Mrtvou (vařenou) nejí. Tudíž nejí maso, mléčné výrobky, vejce, těstoviny, pečivo, vařenou zeleninu.... Nevím, jak a kdy ho to napadlo. Ale je to asi dávno. Sama jsem ho loni viděla. Je to doslova kost a kůže. Oblečení na něm plandá. Je to hnus.
Jsi ještě ve vývinu. Dospíváš. Jo, je to tvoje věc, ale mysli také na svoje zdraví, ne jen na umírající zvířata. Co kdyby jsi kvůli svému nápadu dostal artrózu, vypadávání vlasů, problémy kůže, impotenci atd.? Přemýšlel jsi o tom?
Jíst maso není proti přírodě. Je to normální. Kanibalství mi přijde nelidské.
Protože jednou budeme všichni mrtví. Ty i zvířata. Stejně umřeme, tak jako tak. Nic s tím nenaděláš.

4 all-is-magic | E-mail | Web | 15. března 2014 v 18:24 | Reagovat

Já jsem na cestě k veganství - ano, zatím na cestě, protože mi v tom brání moje rodina... (mám patnáct, což je problémový věk, kdy mamka v mém rozhodnutí odmítat živočišné výrobky vidí vzdor autoritám), takže tvoje argumenty chápu. Med ale jím, jelikož mi opravdu pomáhá v zimních měsících se udržet zdravá (preventivní lžička medu před snídaní :)). Navíc to je opravdu kvalitní med od známého včelaře, takže v tom zas takový problém nevidím. S tím hnusným šedým humusem, co se vydává za med na pultech marketů, se nedá srovnat.

5 Chloe Minor | Web | 16. března 2014 v 9:26 | Reagovat

Já jsem vegetariánka už dýl jak rok a půl a zmizelo mi s tím hodně zdravotních problémů. Takže nechápu ty argumenty lidí, kteří tvrdí, že maso je zdravé. Chci být i veganka, ale v tom mi zatím brání rodiče. Důvod? Prý už takhle nevědí, co mi mají vařit. Jinak mě plně podporují.

[3]: Dobře, všichni umřeme, ale když můžeme prožít plnohodnotný život my, tak proč by nemohla i zvířata?

6 stuprum | Web | 16. března 2014 v 10:52 | Reagovat

Bohužel nemohu adekvátně reagovat, protože mi veganství nic neříká, ale nedávno jsem četl článek s jakýmsi extrovertnějším šamanem a ten tvrdil, že zaručená síla je v bylinkách a slabost na člověka přichází po špičkách právě z vnitřností zvířat, především sudokopytníků.

7 Tai Todd | Web | 16. března 2014 v 16:18 | Reagovat

Vegetariánka jsem od čtrnácti let, což je teď osm let a asi půl roku jsem veganka, když už jsem byla tak dlouho vegetariánka a spočetla jsem si, co živočišného jím ( což byla káva do mléka a občas vejce do salátu nebo plátek sýra ke snídani) řekla jsem, si, že mi nebude dělat problém přejít k veganství a nedělá. Dřív ta otázka vegetariánství nebyla tak živá, jako dneska, i když je to samozřejmě věc století stará, ale tehdy jsem si vyslechla dost keců. Pořád jen poslouchám, jak vegetariáni a vegani svůj způsob stravovaní cpou jiným a vidí ho, jako jediný správný, ale já se setkávám s opakem. Roky jsem "terčem" pro kecy masožravců, jak umřu, jak nebudu mít vitamíny a jiné. Není to pravda, pravidelně mě zvou na darování krve, nemocná jsem nebyla od puberty a energie mám na rozdávání.Takže plně chápu a podporuju, ale za ty roky se už ani nesnažím to nějak šířit. Vzhledem k tomu, jak tvrdohlavý a nové věci špatně přijímající lidé jsou, se většinou setkám jen opovržením a za to mi to nestojí...

8 L | Web | 16. března 2014 v 16:30 | Reagovat

som vegetariánka a na vegánstvo plánujem presť hneď, ako sa odsťahujem z domu. akurát mám dilemu kvôli mlieku a vajciam: utrpenie zvierat je jedna strana, druhou zas to, že usporiadávam koláčové akcie a o vegánske muffiny sa ľudia netrhajú. plus klasické problémy vegána vo východnej Európe: ako ísť na cappuccino, kde zohnať kvalitné a nepredražené mlieko, kde netestovanú kozmetiku, veci bez gmo, a tak dále.

[3]: zdravotné problémy mať nebude, pokiaľ si dá pozor a zmení jedálniček celkovo. vyradiť mäso nestačí, treba zaviesť najmä rastlinné zdroje bielkovín a železa.

9 Melanie | Web | 16. března 2014 v 16:33 | Reagovat

Já osobně bych asi nemohla být vegetariánka, natož veganka, hlavně z toho důvodu, že jsem dost mlsná a většinu zeleniny prostě nejím a maso (kromě vepřového) mi hodně chutná. Jinak toho taky o tomhle tématu moc nevím, moc se o to nezajímám, takže tady nebudu dělat chytrou. Jinak ale všechny vegetariány a vegany respektuju a nikdy bych jim do toho nekecala.
(Jo, a Ostrov jsem viděla, byl to docela dobrý film.)

10 Akiko Shiki | E-mail | Web | 16. března 2014 v 17:39 | Reagovat

Ahoj, já nejsem vegeteriánka a ani veganka. Jsem všežravec. Musím uznat, že jsi to tu velice rozsáhle a pravdivě vypsal. Způsob jakým se tyto výrobky připravují, ale ani něco takovéto mě nepřesvědčilo o tom, abych se masa a ostatních výrobků vzdala. Tento článek obsahuje hodně pravdy a ponaučení.
Ale k té tvé otázce. " A pokud jste masožravci, jaký je váš názor na vegany a vegetariány a jaký je váš důvod, proč stále jíte živočišné výrobky? " ..
Můj názor je neutrální, řekla bych. Sama mám kamarádku hodně blízkou, která je vegeterián a já jí do toho nekecám. Je to čistě její rozhodnutí a já to respektuji. Jestli se rozhodla takto žít, má na to čistě právo.
Dále důvod? Ano o tomhle by se dalo trochu i polemizovat. Nevím jak bych ti to nějak tu vypsala, ale já bych se asi těchto výrobků zdát nedokázala i kdyby mi tu kdokoliv, napsal cokoliv. Takže bych to asi takto shrnula. Jasný a určitý důvod prostě není.

Jinak film Ostrov není vůbec špatný. Viděla jsem ho nejméně 10x a přesto mně nikdy neomrzel..

11 idreamer | Web | 16. března 2014 v 19:38 | Reagovat

Nejevíce mě pobavilo, jak píšeš o tom "jak lidi pohlížejí na vegany". Přiznávám, že jsem se právě dozvěděl hlavní náplň veganství (ano i dnes ještě žiji lidé - nejen starší - kteří neznají přesný význam veganství) - inu všechno je jednou poprvé.

12 Pražský poděs | Web | 18. března 2014 v 22:19 | Reagovat

Tak na začátek, hlavně at' každej jí, co mu chutná. Pokud se někdo rád živí masem, prosim. Pokus se někdo rád živí salátem, prosim. Pokud se někdo rád živí vlastnim spermatem, prosim. Tohle je věc, kterou spousta lidí prostě nechápe a co hůř, neumí tolerovat.
Já jsem skorovšežravec, to znamená, že jim skoro všechno, ale jenom to, co mi chutná.
Jen jedna věc je celkem komická a na podobném principu stojí spousta dalších věcí, co naše civilizace vymyslela. Naučili jsme se jíst maso a pak si z toho zabíjení uděláme něco nemorálního. A aby toho nebylo málo, tak předtím si určíme rozdíl mezi zvířaty a člověkem. Následně nazýváme kruté zabíjení zvířat nehumánním, i přesto, že zvířata podle filosofie, co jsme si vymysleli, nemají s člověkem a lidskostí nec společného. Prdel, ne? Jistě, nepopíram, že to, v jakých podmínkách jsou ty zvířata chovány a zabíjeny pro ně asi nebude nejlepší. Ale co s tim, tak to prostě bylo, je a bude. Ne, neřikam, že člověk je něco víc než zvíře. To je přece jedno, nechápu, proč tahle myšlenka vůbec vznikla. Všechno na týhle planetě si je rovný, at' se jedná o zvíře (do toho řadím i člověka), rostlinu nebo šutr. Všechno je složený ze stejných atomů, tak proč by mělo něco být víc a něco mín. Já prostě nevidim důvod, proč bych nemohla jíst maso, co mi chutná. Stejně tak třeba to mléko nebo vajíčka. Prostě mi to chutná, tečka. To, že je z našeho pohledu zabíjení zvířat pro naši potravu špatný, jsme si stejně vymysleli sami. Příroda v tom rozdíl nevidí. Je jedno jestli kráva umře ''humánně'' nebo jestli pomalu a bolestivě vykrvácí. Ve výsledku bude stejně mrtvá.

13 Jan Duha | Web | 21. března 2014 v 14:59 | Reagovat

vegan ani vegetarián nejsem, ale ve škole se pohybuju mezi celkem hodně lidmi, kteří ano. Naprosto to respektuju a rozhodně bych se kvůli tomu nikomu neposmíval - dokonce jeden můj dobrý kamarád je vegan (taky z etických důvodů, jako ty).
Ani já nemusím maso každý den. Zhruba jednou týdně si na odlehčení dám v Menze něco vegetariánského, ale celoživotním vegetariánem bych asi opravdu být nevydržel. Ostatně, před nedávnem jsem na tohle téma napsal článek na svém blogu http://myslenkov.blog.cz/1401/proc-nejsem-vegetarian

14 Michala S. | 24. března 2014 v 19:19 | Reagovat

No, já vegan ani nic podobného nejsem. Nehdřív jsem chtěla být ale to jsem si neuvědomovala co vše je ze zvířete. Vegeteriánství chápu. I zvířata jsou lidi a my nemáma právo je takhle zabíjet. Ale vegeteriánem může být fakt jen silný člověk. Když už jsi zvyklí jíst maso, pít každý den mléko tak je prostě težké se toho vzdát a vyměnit to za soju, tofu a japonské řasy.
Já sama nemám ráda zabíjení zvířat ale když budu veganem, tak co se změní? Kuřecí stehno nebude u mně v žaludku ale u někoho jiného. Tak proč bych měla jim být když stejně se budou dál mlátit, zabíjet a týrat zvířata?

15 dombabas | Web | 27. března 2014 v 19:20 | Reagovat

V prvom rade krásny článok. Taký, pri ktorom človek nemôže prestať čítať.

Túto tému tiež v poslednej dobe riešim, keďže jedna z mojich najlepších kamarátiek je vegetariánka/vegánka (niesom si presne istá, čo z toho, keďže mlieko pije, no vajcia, med, bryndzu a podobné veci už nie) už vyše 2 roky. Teda keďže som s ňou denne, vidím, čoho všetkého sa vzdala a čo ja naopak denne jem. Bola som pri nej, keď mala slzy v očiach, lebo nechtiac zjedla slaninkový čips, alebo keď odmietla v reštaurácii zjesť šalát, pretože neverila, že ho pripravovali s iným nožom ako s tým, ktorým krájali syr. Dosť traumatické. Obdivujem všetkých, ako ona, teda vrátane teba.

Doteraz som si myslela, že výroba/získavanie mlieka zvieratám neškodí, ale po prečítaní toho odstavca mi to tak trochu otvorilo oči. Ale na druhej strane, žiť bez mlieka, mäsa, vajec. To by som fakt nemohla jesť nič. Všetky koláče, zákusky, cereálie s mliekom (ktoré si spomínal), väčšina polievok. Myslím, že by som sa z toho zbláznila ja a aj moji rodičia.
Je pravda, že takto získavané vajcia a mlieko zvieratám škodia, ale myslím, že na rôznych farmách, alebo keď máme sliepky doma to nieje taká brutalita. Tie zvieratá žijú v určitej harmónii a kľude. Dojenie mlieka potom nieje také strašné. A znášanie vajec tiež nie.

Nuž a tiež si myslím, že vegánstvo a vegetariánstvo je síce pekné, ale takýmto "protestom" sa aj tak nič nezmení. Stále budú ľudia (ako ja), ktorí mäso a vajcia jesť budú. Zvieratá budú trpieť stále. Žiadna zmena. Jedinou výhodou je také to vnútorné zadosťučenie.

16 Bogardanka | Web | 27. března 2014 v 22:43 | Reagovat

S tým mliekom je to vskutuku mrzuté :/ Čo sa týka vajec, tie máme domáce (čiže od sliepok čo si pobehajú a vidia slnko). A mäsu sa snažím vyhýbať čo najviac, lebo vegetariánstvo je budúcnosť :)

17 Yuu | 28. března 2014 v 16:31 | Reagovat

Já si myslím, že lidé by se klidně vegansky stravovali, ale výrobní a potravinový průmysl jim logicky uváže pomyslný šátek přes oči. Všechno už to je jen o penězích.

Navíc, jíst maso je přirozené, na co by byli jinak v pravěku lovci, nicméně mléko já skoro nepiji (už jen kvůli jedné příhodě, kdy jsem se napila zkaženého mléka) a maso musím jíst povinně (doma máme alespoň kvalitní, ve školní jídelně máme v klidu polévku z potravinové směsi a "maso" z bůh ví čeho).

Pochody nic nevyřeší, no tak se třeba projdete na Václaváku, ale myslíte si, že o tom lidé z Mělníka, nebo dalších měst uslyší? Maximálně tak podané od TV Nova ve formě: "Vegani ohrožují Prahu", takže pochody nejsou moc efektivní.

Ale zas na druhou stranu, ne vždy to musí být takový masakr, jak to nastiňuješ, přeci jenom zvířata ve stresu by neprodukovala tolik mléka, a to by se mlékařům nehodilo. Já jsem zas četla a viděla, že kravám dávají "dojičky" (či jak to nazvat) jen na určitou dobu, s těmi telaty si nejsem jistá.

18 Jey | Web | 30. března 2014 v 21:13 | Reagovat

Veganství je protest proti moderní společnosti...lidé jsou už od nepaměti velice "protestující" druh :D protože, když se to tak vezme, kdybychom žili opravdu v rovnováze a bez krutosti vypadalo by to jinak, ale maso a živočišné výrobky by stále zůstaly na našem jídelníčku :D Jen jinak...znám to z mého pohledu.
Mléko: jezdím k zemědělcům, kde se krávy chovají na maso, telata se rodí venku a jsou s krávou až do přirozeného odstavu (pokud budou dál na chov), pokud jsou na maso, odstavují se samozřejmě dříve a tak jsem vídala, jak i dospělá kráva pila mléko od jiné, takže, že je to strava jen pro mláďata a dospělí ji tedy nepotřebuje není tak urgentní. Když si všimneme telat (či jiných mláďat) dávají nejdříve signály pro svou matku, že se chystají pít, aby uvolnila stažené svalstvo a tím pádem mléko teče volně a bez bolesti a zbytečného tahání...kdyby se takto dojilo, už to není kruté ne? :D Kdyby to bylo kruté, tak by přece matky svým mláďatům museli odepírat, to co jim patří? Vím, že mnohdy má kráva mléka nadbytek, takže tele nestrádá...proč tedy ten nadbytek nevyužít? (Navíc příliš plné vemeno je bolestivé - kruté)
Vajíčka - slepice vajíčko snese i při divokém životě a mnohdy je jiní savci vyhledávají...není to kruté, zbavuje se své periody
Takže pokud by vše bylo "přirozeně" nic na tom krutého není...
A přímo o masu, v přírodě to tak bylo zařízené, rovnováha musí být, bez krutosti nutného lovu by se jeden druh přemnožil a pak by ani nebylo to "zelené" (co dokážou napáchat myši, pokud se jejich počet nereguluje - a opravdu přírodně - sovy a jiní dravci).
Příroda je chytřejší než člověk a vždycky bude...na tom nic nezměníme, ani  vědou, ani protesty...tak tomu bude vždycky :D
Já dál budu jíst maso (ano jatka jsou krutá, ale lov kočky taky, mnohdy si s myší hraje, než ji opravdu zabije a sežere), pít mléko (od soukromých chovatelů, to mléko v marketech jenom kolem krávy prošlo) a omeletu si udělám v klidu.
I krutost patří do rovnováhy přírody, protože kdyby jí nebylo, nebyl by rozdíl mezi krutostí a něhou, mezi dobrem a zlem a jaký by byl pak život?

19 RaTTvs | Web | 31. března 2014 v 10:06 | Reagovat

Hezky sepsaný článek. :)
Pár roků jsem strávila na zemědělce, na praxích ve slepičárnách, kravínech, atd. a vím jaký zvěrstva se tam děli. :)
GO vegan! :D

20 Michaela Ch. | Web | 1. dubna 2014 v 18:08 | Reagovat

No, já sice maso jím, ale proti vegetariánství a veganství nic nemám. :) Kolikrát jsem o tom přemýšlela, ale nedokážu to. :/ U nás doma se maso běžně jí a jelikož jsem už od dětství na maso zvyklá, nějak ho z jídelníčku nemůžu vystrnadit. :) Možná jednou, až budu dospělá se pokusím maso nejíst, ale teď se o to nemá cenu snažit :)

21 Ariya | 27. června 2014 v 10:35 | Reagovat

Hned v úvodu chválím za kvalitní a a neútočný článek, protože takhle většina veganů/vegetariánů nepíše. Vím, že existuje spousta zanícených masožravců, kteří jsou přesvědčení, že je jejich morální povinnost obrátit všechny na svoji "víru"-.-. Víc se ale setkávám s opačnou stranou. Jednu holku jsem si vyhodila z přátel na fb, jelikož mi na zdi neustále přistávalo že mám v žaludku hřbitov a že každej kdo žere maso debil a psychopat a bůhvíco ještě.
Dřív jsem o vegetariánství vážně přemýšlela, ale překazila mi to rodina. Dneska už mě to neláká. Jak bylo řečeno výše, zvířata umírala a umírat budou. To, že nemají plnohodnotný život... Kdo z nás ho má? Já teda určitě ne, ale nestěžuju si, člověk musí hrát s tím, co má.
Krutost, kterou lidé projevují vůči zvířatům je někdy opravdu až neúnosná, vyhýbat se živočišným výrobkům však nepovažuji za řešení. To, co tady píšeš o mléku, jsem opravdu nevěděla, ale pít ho nepřestanu. Kupovala bych si ho od farmářů, ale prostě na to nemám,takže to holt překousnu. Kdyby se však dělala nějaká akce ohledně větší podpory farmářů nebo zajištění lepších podmínek ve velkochovech, jdu do toho.
To samé se slepicemi. Pokud mám možnost, beru vždy raději vejce od menších chovatelů, ale nemůžu si dovolit dělat to tak pořád. A to, že snídám slepičí periodu mě vážně netrápí :D. Je to dobrý a zasytí to, víc od toho nečekám.
Asi jsem se rozepsala víc, než jsem chtěla... Každopádně nikdo mně neberte špatně, respektuju vegetariány i vegany, je to každého věc, co jí, ať už proto, že je to neetické, nebo protože mu to prostě nechutná.

22 soul | 16. října 2014 v 13:54 | Reagovat

To je tady zase nesmyslů.
Usmrcování jatečných zvířat na území ČR a EU samozřejmě je humánní a mnoho zvířat má lepší smrt, než někteří obyvatelé ČR a EU.
Rostlinné mléko samozřejmě nemá vůbec žádnou souvislost s kravským mlékem, jsou to dvě naprosto různé věci, natož náhrada.
Různá ptačí vejce konzumuje nejenom člověk.
Veganství samozřejmě není o konzumaci potravin bez krutosti, krutost se děje pořád, na polích traktory pořád přejíždějí srnky a zajíce, pořád se tam pesticidy hubí myši a brouci a nežádoucí rostliny a neustále se dějí megakrutosti na buněčné úrovni. Celá říše eukaryonta není schopná bez krutosti k cizím živým tvorům přežít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.