Co bych dělal s hromadou peněz?

31. března 2014 v 21:00 | Peter Cross |  Filozofování
Dobrá. Ať zvedne ruku ten, kdo někdy snil o tom, jaké by to bylo mít obrovské množství peněz, nestresovat se kvůli jejich nedostatku a moci si koupit vše, co by se vašemu oku zlíbilo. Já se rozhodně hlásím každým údem, kterým můžu. Už spousty nocí jsem přemýšlel nad tím, jak by bylo skvělé kdyby mi najednou do klína začaly padat miliony a já bych si mohl pořídit vše, po čem jsou vždy toužil. A ne jenom já. Co všechno bych mohl koupit mé rodině. Pomocí peněz bych pomohl mamce splnit její sen otevřít si obchod s potravinami. Její nemocný přítel by už nemusel pracovat a mohl by doma odpočívat. Děda s babičkou by mohli jet na cestu kolem světa a druhá babička by už nemusela chodit do práce, i přes to, že je v důchodu. Mohl bych si založit nadaci, charitu. Prostě si splnit nějaké ty své sny. Na tohle někdo můžete začít namítat, že peníze přeci nejsou všechno, že na světě jsou důležitější věci než peníze a že se za ně nedá pořídit vše. A to je věc, kterou bych dneska rád probral v tomto kratším článku.


Peníze skutečně nejsou všechno. To bych nikdy netvrdil, a to z toho důvodu, že jsou věci, které si za peníze nikdy nebudete moct koupit. Ale většinu věcí si za peníze prostě koupíte. Co třeba takové zdraví? Myslíte si, že by jste byli zdraví, kdyby jste žili ve špinavé díře se zbytky jídla z popelnice? Mám takový dojem, že to je docela dost nereálné. Aby jsme byli zdraví tak to chce hlavně mít místo, kde bydlet, jíst zdravě, dodržovat pitný režim, sportovat a být v psychické podobě, protože přecijenom většina nemocí pochází právě ze stresu. Aby jste mohli všechny tyhle věci mít, tak to chce peníze. Většinou docela dost, protože být dneska zdravý, fit a v pohodě je společenský trend. Drahý trend. Sám to vidím u sebe. Snažím se jíst zdravě a vegansky a to leze docela dost do peněz. Dát za sójové mléko v obchodě čtyřicet korun je docela pálka. A co teprve různé zdravé výživy? Nebo BIO potraviny? Permanentka do posilovny? Kvalitní ovoce a zelenina? To všechno jsou dneska věci, které si zadarmo opravdu nepořídíte ale jsou to věci, které slouží jako základ zdravého životní stylu. Takže za peníze se nedá koupit zdraví? Ale ano dá. Nemluvím tu třeba o rakovině a neléčitelných nemocí. To jen pro hnidopichy.
Rád bych se v tomto odstavci věnoval i věčnému tématu láska x peníze. Určitě už jste někdy slyšeli otázku, jestli by jste radši byli bohatí ale bez lásky a naopak. A většinou lidé ( a obzvláště holky ) odpovídají tak, že by si radši vybrali lásku. A tady se nad tím musím pozastavit, jelikož mi to připadá jako docela blbost. Omlouvám se všem, kteří jsou v tuto chvíli zamilovaní a věří, že láska je ta nejmocnější síla ve vesmíru a proto je můžou následující řádky urazit. Budu se věnovat lásce mezi dvěma lidma, kde vždy je nutný pár dvou lidí. Logicky. Já bych si rteda adši vybral peníze než lásku. Přeci jenom, kolik filmů, knížek, povídek, písniček a bůhvíčeho dalšího je o nešťastné lásce či o zradě toho druhého. Někdy láska může být opravdu nekonečná a pevná, ale docela často končí tragicky a depresivně a to tím, že jeden z páru toho druhého zradí či tím, že se láska vytratí úplně. A to je věc, kterou dost často nemůžete ovlivnit. U peněz můžete ovlivnit, kdy je utratíte a co s nima uděláte. Proto bych volil peníze. Ty vás jen tak z ničeho nic nezradí. Držíte je pevně v rukách a můžete s nimi manipulovat jak se vám jenom zlíbí. A většinou přináší jenom užitek a potěšení. Pokud se tedy nepustíte do tvrdých drog a podobných hovadin. Z lásky se nenajíte. Leda by jste samou láskou partnera snědli.

K závěru článku bych se ještě rád vrátil ke mně a k mým osobním přáním. Kdyby mi třeba za pár let do klína spadla hromada peněz, tak první věc, kterou bych udělal by byla, že bych asi vyrazil na pořádný nákup. ( ano vím, jsem sobec, proklínejte mě ) Koupil bych si tolik knížek, že bych si musel najmout někoho, kdo by mi všechny ty tašky nesl. Nakoupil bych si kvanta oblečení, abych každé ráno nemusel řešit, že absolutně nemám co na sebe a mohl bych se pomocí svého oblečení i nějak personalizovat. Vyrazil bych do zdravé výživy a koupil si všechny ty věci, na které jsem vždycky tak obdivně koukal a chtěl je ochutnat, ale vysoká cena mě odradila. Koupil bych si pořádný vytuněný počítač a hromady her. Pak bych se vrátil domů a dal mámě peníze, aby mohla splatit dluhy a otevřít si obchod. Rozdělil bych se samozřejmě s celou rodinou a každý by dostal nějaký ten obnos. A přestal bych se tolik stresovat se školou. Chodíme tam přeci hlavně kvůli tomu, aby jsme poté získali práci. A práci potřebujeme aby jsme měli peníze. Ale proč chodit do práce, když máte hromadu peněz? Asi bych přestoupil na nějakou soukromou jazykovou školu a až bych jí dodělal, rozhodl bych se prozkoumat celý svět, poznat nové kultury a nové kraje a nakonec sepsat o všech mých dobrodružstvích knihu. Asi bych ještě založil nějakou nadaci pro pomoc lidem v rozvojových zemích a zemích třetího světa. A samo sebou i nadaci na ochranu zvířat. V té chvíli, kdy by mi do klína spadla hromada peněz by možná můj život teprve dostal pořádný smysl.

A co by jste udělali vy s hromadou peněz? Použili by jste peníze pro sobecké účely nebo by jste se rozhodli je darovat? A jaký je na ně váš názor? Jsou skutečnou takovou metlou lidstva? Komentáře netýkající se článku mažu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Narween Black | Web | 31. března 2014 v 21:09 | Reagovat

Tiež by som hneď utekala nakupovať :D Ale som si istá, že po kúpení zopár kusov(asi tisícky) kníh, náušníc a topánok, rozdelení sa s príbuzenstvom a splnení si zopár snov by všetko ostatné putovalo na dobročinné účely. Nevedela by som žiť s pocitom, že ja som bohatá a napr. Bratislavská detská nemocnica má okná (keby len okná, takmer celé zariadenie...)takmer spred 50 rokov... Láska/ Peniaze- keďže som ešte zamilovaná nebola šla by som na istotu a radšej si vybrala peniaze (v mojom okolí by to bol asi nepopulárny názor)
Ok, končím so zbytočne dlhým komentárom :D

2 Cathy | Web | 31. března 2014 v 23:05 | Reagovat

Zober si to zas tak, že aj slávni a bohatí ľudia zomierajú na choroby. A to v špinavých dierach určite nežijú. Aj keď to s tými potravinami ti beriem, sama sa snažím obmeniť jedálniček, už len z toho dôvodu, že pestrá strava je základam šťastného dňa, aspoň u mňa a nie vždy mi to finančne vychádza a väčšinou skončím na suchom rožku :D
A aj tu si dovolím oponovať. Peniaze ťa môžu zradiť veľmi rýchlo, ani nevieš ako, kde, načo ich utratíš, aký zlý krok spravíš. Rovnako ako v láske.
Ja by som si rozhodne zaplatila vysokú, aby som si nemusela brať pôžičku, kúpila si zkadlovku a vyrazila na nákupy.
Aj keď mi je úprimne ľúto poslednej vety, ktorú si napísal, lebo ak vidíš tvoj zmysel života len v materiálnych veciach, je to dosť na hovno. Ono to poteší, ale nie navždy. A cestovať sa dá aj za málo peňazí. A lepšie. A úprimne ľutujem všetkých mladých ľudí čo vyhadzujú prachy za agentúry a cestovky, lebo sa ukracujú o kopu skvelých zážitkov a spoznávania. Ale to je len môj subjektívny názor.

3 Kačka (osobnivesmir.blog.cz) | Web | 1. dubna 2014 v 16:39 | Reagovat

Opět se mi potvrdilo, že peníze v dnešní době zmůžou všechno a jak člověka naštve, že si něco nemůže dovolit, když má málo peněz. A když jsou peníze, tak do toho něco vleze... Ale většinou nejsou peníze. Vše je o penězích. Bohužel. Chuďasi stále přibývají. A k tomu tématu láska vs. peníze. Láska je mocná, ale peníze někdy víc. Opět budu citovat citát z Hvězdy nám nepřály: Svět není továrna na splněná přání.

4 Luffieei | Web | 2. dubna 2014 v 14:57 | Reagovat

Napůl reálný článek. Téma zdravé celebrity umírající na nemoci už padlo, tak se nebudu opakovat. Co se týče rakoviny - proč jí nezahrnout? Když si o ní přečteš články na internetu tak zjistíš, že vzniká především špatnou životosprávou (tady bych se mohla rozmluvit o tom, jak lidé utrácí peníze za cigarety a tím si zdraví určitě nekupují). V určitých částech zajíždíš až moc do extrémů. Každopádně s hlavní myšlenkou, která mi z Tvého článku vyšla, více-méně souhlasím.

5 Tami | Web | 2. dubna 2014 v 17:21 | Reagovat

Tak trochu s tebou souhlasím. Říkám taky že peníze jsou vším. Ale není vše co se dá koupit. Přátelé a láska. Můj život by dával smysl až bych tyto dvě věci našla. A kdyby mi někdo dal pěníze? No, určitě bychom zaplatili dluhy a jeli někam na výlet. Já bych navštívila Japonsko. Nějaké by jsem si nechala s zbytek bych dala na nějakou organizaci co pomáhá lidem.

6 all-is-magic | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 18:39 | Reagovat

Mě jako první ihned napadlo spravit barák nebo postavit nový, s mega (!!) zahradou. Potom procestovat celý svět a samozřejmě přispívat tam, kde je potřeba, ale pouze "z ruky do ruky" u lidí, kde je šance, že to nejsou vyhozené papírky...
Moc bych se knihami (sic jsem knihomol jak vyšitý :D) a oblečením neobklopovala, protože kdo by to pak četl a kam s tím :D

7 holkyhrajouhry | Web | 2. dubna 2014 v 20:47 | Reagovat

To jsme na tom dost stejně :-) moc pěkně psaný článek, uvaha.

8 Pražský poděs | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 21:56 | Reagovat

Přesně tak. Za peníze se dá koupit spousta věcí. Peníze ve světě a společnosti jsou první hodnota. Jistěže né pro úplně každého, ale pro většinu. A kdo řiká že ne, je pokrytec a slepec. Agrument, že i bohatí lidé umírají na takové ty věci jako nemoci? Jistěže ano, ale pořád je lepší umřít s velkou spoustou peněz, které si boháč na tomto světě svého času řádně užil, než umřít bez penět. Že jsou i bohatí lidé nešt'astní? Ano, ale rozhodně nejsou nešt'astní kvůli nedostatku peněz. Peníze jsou prostě božstvo lidí 21. století. A nedivím se, peníze jsou fajn. Taky bych chtěla peníze. Nejlépe přičarované, protože jsem líná. A hodně moc (ano všichni si vzpomenme na úchylnou pohádku o Mrazíkovi)! Chtěla bych mít tolik peněz, abych nemusela přemýšlet, za co je utrácím, protože by jich byl neustále dostatek. Koupila bych si všechno, co jde koupit. Krokodýla, cesty kolem světa, koncerty, soukromý krápníkový jeskyně, hromadu omamných látek...prostě všechno možný. A všechny lidi, kteří jsou pro mě důležití bych zvala na panáky. Jou už žádný "hele nezaložíš mě...nemam ani korunu" prostě jsem tady a dneska se chlastá za moje! Už vás nebaví jen tak chlastat? Neva, jdem na koncert Iron Maiden. A všichni! Wow to by byl život :D

9 Druzie | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 23:05 | Reagovat

Hm, ty jsi ale zapeklitá osoba =)

Tak popořadě:
Ano, peníze určitě hrají v našem životě velkou roli. Kdo tvrdí opak, je naivní/zaslepený/šťastný/nemocný/prolhaný/Pygmej.

Že jsi vegan ještě neznamená, že musíš kupovat alfalafa za 200Kč. Časem zjistíš, že nejde o to nahradit kravské mléko sójovým (mimochodem, něco si o sóji načti, není to žádná hitparáda), ale objevovat chuť jahel, ptačince, dvouzrnky, šípků, jablek (jasně, jablko jedl asi každý, ale což takhle nějakou tradiční českou odrůdu?).

Láska, nebo peníze? Je krásný, jak se stylizuješ do oduševnělého pragmatika a na všechno se díváš s "nadhledem". Ale jsi skutečně nezaujatý? Nechci se zaobírat tvým milostným (v tom nejobecnějším slova smyslu) životem, ale vzpomeň si na ten úžasnej pocit, když najdeš člověka, se kterým je ti za všech okolností skvěle. Za kolik peněz bys ho prodal?
Myslím, že žít bez lásky není možné. Vždyť život JE láska. Nikdo nám nenutí vztahy "až nadosmrti", vždyť si užívej tu momentální zamilovanost.

Písničky o nešťastné lásce? Proč si lidé vždycky všímají těch horších věcí? Spočítal jsi někdy písničky o šťastné lásce? Mimochodem, nešťastná láska v podstatě nemůže existovat. Vždyť milovat, opravdu milovat, znamená milovat bezpodmínečně. I když jsi chudý, nemocný, ošklivý, i když mě nemiluješ. Chápeš?

Peníze držíte pevně v rukách, ano. A proto je tolik bohatejch lidí tak šťastnejch, viď?

Do tvých přání ti nemám co kecat. Ale co bys udělal, až bys to všechno měl? Koupil bys spoustu dalších věcí? A potom?

10 Adelaine | Web | 4. dubna 2014 v 19:17 | Reagovat

Jak jsem psala nedávno na svém FB - To, že za peníze si člověk štěstí nekoupí, říkají jen lidi, co je nemají. Ne vždy je to pravda, ale já si za tím pořád tak nějak stojím. 95% "štěstí" se za peníze koupit dá. Stejně tak nevěřím, že naprosto bez peněz může být někdo šťastný.

Já bych šla na plastiku nosu, rozhodně. Pak bych se nechala celá totálně potetovat, protože to je dost drahej koníček. Koupila bych si taky plno krásnejch hadrů, který by konečně vyjadřovaly mě a cítila bych se dobře. Pak bych si zaplatila nejlepšího trenéra a nechala sestavit jídelníček a makala na sobě v posilce, chodila na bojový umění. Nakoupila bych si luky a naučila se na ně, možná i nějaký další zbraně. :D A pak bych cestovala. Jo a taky byxch si koupila vytuněnej pc a plno her a hlavně bych vypadala knihu a všude bych jí vecpala. :D

11 Rainne | Web | 5. dubna 2014 v 15:40 | Reagovat

Kdo říká, že ke štěstí mu stačí všechno kromě peněz, tak kecá. Peníze podstatné jsou a ano, ulehčují lidem život. Každý by si přál mít jich balík, nebo přinejlepším dva. Samozřejmě, že jsou ale důležitější věci než samotné peníze, to rozhodně.. Jak peníze lezou do potravin a všeho se člověk přesvědčí v době, kdy si ty potraviny musí sám koupit a kdy pozná opravdu skutečnou cenu peněz.. Ohledně odstavce lásky a peněz s tebou v podstatě souhlasím. Máš pravdu.. A co bych já dělala s balíkem peněz? Nedokážu si takovou situaci vůbec představit. Nemám vůbec tušení, jak by taková situace vypadala a co bych za ty peníze pořídila a nepořídila..
Musím říct, že tenhle článek se ti opravdu povedl. Klobouk dolů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.